ספרות הילדים החרדית

ספרה של אסתר מלחי

 

ספרות הילדים החרדית, כז'אנר בעל ייחוד משלו, עדיין לא נחקרה מבחינת תהליך היווצרותה, היקפה וסימני ההיכר המאפיינים שהתגבשו בה במשך חמישים השנים האחרונות. בספר ספרות הילדים החרדית - משרטטת ד"ר אסתר מלחי קווים להגדרתו של ז'אנר זה בכלי המחקר שהתגבשו בחקר ספרות הילדים הכללית. היא מתארת את הגורמים לצמיחתו, את המאפיינים הפואטיים שלו (תבניות סיפוריות וסגנונות כתיבה) ואת התמטיקה הייחודית שלו (נושאים ותכנים).

 

מקום מרכזי מוקדש לדיון בקשר שבין ספרות הילדים לחברה החרדית שבתוכה היא צומחת, ומובהר השיח המטלטל שביניהן: בין מסורת לחידוש, בין רצף לתמורה, כשההתמקדות היא בגורמים החברתיים החוץ ספרותיים המתרחשים בחברה החרדית בשנות האלפיים, כפי שהם באים לידי ביטוי בספרות הילדים של שנים אלה.

 

בספר - מידע על הסופרים החרדים המרכזיים, הוותיקים והחדשים, ועל מאפייני יצירתם, תוך כדי עמידה על הכיוונים הצפויים להתפתח בז'אנר ייחודי זה.

 

מחברת הספר, ד"ר אסתר מלחי - ילידת הארץ. רכשה את השכלתה האקדמית באוניברסיטת בר אילן. תחומי התמחותה - בספרות הילדים ובעולמה של שירת הקודש (פיוט). שימשה כמרצה במכללות "אורות ישראל" באלקנה, ו"במכללה ירושלים" בבית וגן, ירושלים. השתתפה כמארגנת וכמרצה בכינוסים רבים באוניברסיטאות ובמכללות. פרסמה מחקרים בכתבי עת אקדמיים. מילאה תפקידים שונים בוועדות של משרד החינוך לגיבוש תוכנית לימודים ולהוראת ספרות.

Please reload

    • Black Facebook Icon
    • Black Twitter Icon
    • Black YouTube Icon