מגן שאול

אוסף סיפורים מאת מיכאל רייך

 

מָגֵן-שָׁאוּל הוא צמד מלים נדיר למדי בעברית המדוברת, אף כי אינו זר לה. אחרי הכול זהו שמו של מושב הממוקם למרגלות הגלבוע, והוא לקוח מקינת דוד על שאול המופיעה בספר שמואל: "הָרֵי בַגִּלְבֹּעַ אַל טַל וְאַל מָטָר עֲלֵיכֶם וּשְׂדֵי תְרוּמֹת כִּי שָׁם נִגְעַל מָגֵן גִּבּוֹרִים מָגֵן שָׁאוּל בְּלִי מָשִׁיחַ בַּשָּׁמֶן." אחרי מגן שאול תר בהר הגלבוע הארכיאולוג יהושע פוליטי, חבר ותיק באחד הקיבוצים בעמק יזרעאל. אין ספק: היה מגן כזה, וגם המקום שבו הוא טמון ידוע לכל הקורא בספר שמואל. גילויו יהיה תגלית שאין דומה לה בחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל, ועדות ניצחת לקשרי העם עם מולדתו. האם יגשים הארכיאולוג פוליטי את משימת חייו, ואם לא - האם ילמד להשלים עם כישלונו?

 

"מגן שאול" הוא אחד משבעת הסיפורים המרתקים של מיכאל רייך, שקובצו בספר זה, ורובם מתרחשים ביישובים בעמק יזרעאל, לא עוד מקומם של החלוצים הנערצים, מייבשי הביצות וחולי הקדחת, אלא אנשים של יום יום, שרובם נולדו כאן והם מתמודדים בנחישות, בעידון ובשֹוּם שֹכל עם ימות החולין וההוויה הלא הֵרואית של חייהם.

 

מיכאל רייך, יליד עמק יזרעאל, חוזר בספר זה אל נופי ילדותו שהשתנו עם השנים, ומאכלס את הסיפורת העברית העכשווית בדמויות ובנופים שאינם שכיחים בה.

 

רייך נולד, גדל והתחנך בקיבוץ עין חרוד. בתום שירותו הצבאי שב לקיבוצו ועסק בחקלאות. לאחר שנישא, עזב את הקיבוץ ועבר להתגורר בעיר. קיבל תואר ראשון באגרונומיה מן האוניברסיטה העברית, עבד שנים אחדות כסגן מנהל מחלקת מחקר ופיתוח בחברה למזון, ולאחר מכן השתלב בעבודה במוסד בנקאי גדול, במשך קרוב ל-30 שנה. מגן שאול הוא ספרו השביעי. קדמו לו ארבעה ספרי שירה ושני ספרי פרוזה.

Please reload

    • Black Facebook Icon
    • Black Twitter Icon
    • Black YouTube Icon