לנשים בירושלים אין גלגיליות

  רומן הביכורים של שלומי ששון

 

ורה היא פסיכולוגית ירושלמית שהמטופלים שלה מתערבבים אצלה בחיים ולוכדים אותה באירוע מהעבר ובזיכרונות שלא מניחים. ביחד עם שרון אחיהּ התל-אביבי, ורה מלווה את ההורים שלה שימיהם נספרים בשני בתי אבות נפרדים. אבא שלהם גר בבית אבות רגיל, והוא זוכר עדיין היטב סיפור הצלה נדיר ומוזר מימיו כילד במלחמת העולם השנייה. אימא שלהם לעומתו גרה בבית אבות לתשושים, וללא כל הסבר נראה לעין היא חדלה לדבר כמעט כליל, ומילותיה השקולות שנותרו, ספורות ומחושבות בקפידה. שרון האח הגדול של ורה עושה בחיים כרצונו וחווה את תל-אביב עד תום, ואילו היא כמו קפואה ומנותקת מאז אותו אירוע שהתרחש בתקופה בה הייתה סטודנטית; אך את הקסמים של ורה מבקשים כולם.

ובמסע נפרד, על הציר הבלתי יציב שבין תל-אביב, בת-שלמה, נפאל ועיירת נופש קטנה באנגליה, עושה לו בחור בשם רענן חיים כפולים ולאו דווקא במודע. חיים ארציים ובה בעת מנותקים מן ההווה אם ישנו. בתוך המחברות שרענן ממלא וסוחב איתו הוא מגלה בין השאר גם משהו ישן-חדש על עצמו.

 

זהו סיפור על חיים ומוות, על אהבות בלתי צפויות ובקושי סבירות, ועל ירידה ללא פשרות לשורש (Radix) של ההוויה הקיומית. סיפור על הציר הבלתי נדלה של הפערים בין ירושלים לתל-אביב. על הכמיהה לאמונה דתית מול הכמיהה לרציונאליות חילונית. סיפור ממחוזות שונים, לעתים טראגיים, לא אחת מרגשים ומפתיעים, ולפרקים אף משעשעים. פשוט סיפור.

 

שלומי ששון הוא גם ד"ר לפילוסופיה פוליטית מהאוניברסיטה העברית, גר בתל-אביב, עוסק בסוג של ייעוץ ארגוני ,ולעתים גם במה שקרוי ייעוץ פילוסופי אישי. לנשים בירושלים אין גלגיליות הוא ספרו השני. קדם לו קובץ הסיפורים תיבת ההזיות (הוצאת צ'ריקובר), עליו קיבל את פרס עמו"ס של לשכת נשיא המדינה. במקביל לספר הנוכחי עומד להתפרסם ספרו החילוניות החדשה-אידיאולוגיה, פילוסופיה, אקטיביזם (בהוצאת רסלינג).

  

 

 

Please reload

    • Black Facebook Icon
    • Black Twitter Icon
    • Black YouTube Icon