פרקי ביאליק

כנס מסות ורשימות • מהדורה שנייה ומחודשת

מאת נתן גורן

 

 

הסופר והמבקר הצעיר נתן גרינבלט-גורן (1956-1886) שנרדף בליטא על דעותיו המהפכניות, ברח מן המעקב והגיע מקובנה לאודסה בשנת 1910, עשרים שנה בדיוק לאחר שהגיע לעיר זו הנער הז'יטומירי חיים נחמן ביאליק בן השבע-עשרה שנמלט אליה מישיבת "עץ חיים" שבליטא. דווקא באודסה עיר הנמל היפה ורוויית החטאים, נוצר בסוף המאה ה-19 מרכז עברי ראוי לשמו, כאן הוקמו מערכות עיתונים, הוצאות ספרים ומערכת חינוך, אשר שינוי את מהלכיה של ההיסטוריה של עם-ישראל ואת פני התרבות העברית של הדורות האחרונים. פעילות רוחשת וענפה זו, בה מילא ביאליק תפקיד מרכזי, עומדת במוקד ספר רשימותיו של גורן, פרקי ביאליק.

 

רבים העלו על הכתב את חוויותיהם וזיכרונותיהם מן השנים שבהן הכירו את ביאליק ושמעו דברים מפיו, ואחדים מהם אף אספו את רשמיהם בספרים. ואולם, רק מעטים מבין הספרים הללו נראים אמינים ומהימנים מראשיתם ועד סופם. אחד מהם הוא הספר פרקי ביאליק, שבו ליקט נתן גורן את רשמיו מן השנים בהן עשה באודסה במחיצתו של ביאליק, את זיכרונותיו על פגישותיו עם המשורר ועל הדברים ששמע מפיו, וכן את דברי הפרשנות והביקורת על יצירות ביאליק שחיבר במרוצת השנים. לעומת רבים מכותבי הזיכרונות על ביאליק, נתן גורן לא חש להכריז בספרו "אני" ו"אנוכי" על כל צעד ושעל, ועמדתו המצטנעת תורמת לאמינות הדברים ולמהימנותם.

 

הספר שלפנינו יצא לאור לראשונה בהוצאת טברסקי בשנת 1949, ושימש במשך שנים מקור חשוב לחוקרי ביאליק וללומדי יצירתו. מאז הופעתו אזל מדוכני הספרים בחנויות ונותר רק בספריות מעטות. עכשיו הוא רואה אור במהדורה מחודשת.

 

 

Please reload

    • Black Facebook Icon
    • Black Twitter Icon
    • Black YouTube Icon